ابزارآلات چیست و چه کاربردی دارد؟

ابزارآلات

ابزارآلات را بیشتر بشناسید

ابزارآلات به ابزار و وسیله هایی گفته می شود که برای انجام امور مختلف در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. ابزارآلات انواع مختلفی داشته و مدل های گوناگون آن از تنوع بالایی برخوردار هستند.

با اینکه روش های مختلفی برای طبقه بندی ابزار آلات پیشنهاد شده است اما با این حال طبقه بندی به روش کارکرد و صنایعی که مورد استفاده قرار می گیرد، رایج تر است. در نتیجه در این مقاله نیز به بررسی دسته بندی انواع ابزار آلات ، روش و نحوه ی کارکرد آن ها و همچنین صنایعی که در آن کاربرد دارند می پردازیم.  همچنین شما می توانید انواع مختلفی از ابزارآلات مورد نیاز خود را از گروه ابزار سیار تهیه کنید. پس با ما همراه باشید.

دسته بندی انواع ابزارآلات با توجه به نحوه ی کارکرد آن

ابزارآلات مختلف با توجه به نوع کارکردی که دارند به چهار دسته کلی طبقه بندی می شوند که عبارت اند از: 1- ابزار های اندازه گیری 2- ابزار های دستی 3-ابزار های بادی 4- ابزار برقی

ابزار اندازه گیری

ابزار اندازه گیری و یا همان ابزارآلات دقیق به مجموعه ای از وسیله ها گفته می شود که در صنایع مختلف جهت تعیین اندازه یک چیز به کار گرفته می شوند. به دلیل آنکه در اکثر صنایع کمیت های دقیق اهمیت بسیار بالایی دارند از این رو نقش ابزار اندازه گیری نیز پر رنگ تر می شود. به طوری که ابزار آلات دقیق اندازه گیری بخش مهم و وسیعی از مهندسی را شامل می شود.

در هر صنعتی پارامتر های مختلفی برای رسیدن به هدف لازم است از این رو وسیله ها و ابزار اندازه گیری مختلفی ساخته شده تا پاسخ گوی نیاز هر حوزه ای باشد. مهم ترین ابزارآلات دقیق و یا بهتر است بگوییم مهم ترین و پر استفاده ترین ابزار اندازه گیری عبارت اند از  ترانسمیتر، آمپرسنج یا آمپرمتر، مولتی‌متر، کالیبراتور، رطوبت سنج، فرکانس متر، نورسنج، ضخامت سنج، گازسنج، دماسنج، صوت سنج، لرزش یا ارتعاش سنج، متر لیزری، مولتی فانکشن‌ها‌. شایان ذکر است که هر کدام از این ابزار اندازه گیری، برای صنایع مختلفی مورد استفاده قرار گرفته و پارامتر مشخصی را اندازه گیری می کند.

ابزار های دستی

ابزار دستی بیشتر شامل ابزار آلاتی نظیر چکش، انبردست، پیچ گوشتی، فازمتر، متر و… می باشد. الگوریتم کار ابزار های دستی متکی به نیرو مکانیکی بوده و کار با آن ها اغلب بسیار ساده و بدون نیاز به آموزش می باشد و امروزه در صنایع بسیار زیادی از ابزار های دستی استفاده می شود. کابینت سازی، مکانیک، تعمیر لوازم خانگی و… از جمله مشاغلی هستند که در آن ها ابزار های دستی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید مجموعه ای از ابزار های دستی را در سایت ابزار سیار پیدا کنید.

ابزار های بادی

ابزار های بادی به گروهی از ابزارآلات صنعتی اتلاق می شود که به وسیله فشار هوا کار می کنند.نحوه ی کار ابزار های بادی به گونه ای است که هوای فشرده شده در کمپرسور باعث ایجاد نیروی محرکه می شود. شایان ذکر است که  هوای مورد نیاز برای تامین نیروی مکانیکی این ابزارها به وسیله شلنگ فنری یا لوله به ابزار انتقال می یابد. ابزار های بادی با توجه به ویژگی ها و مزیت هایی که دارند جایگزین بسیار مناسبی برای ابزار آلات الکتریکی می باشند.

ابزار برقی

ابزار برقی یکی از متداول ترین و پرکاربردترین ابزارآلات مورد استفاده در صنایع مختلف می باشند. در واقع انواع مختلفی از ابزار برقی در هر صنعتی به چشم می خورد. نام گذاری ابزار برقی به آن دلیل است که این ابزار توسط یک منبع انرژی الکتریکی کار می کند.

برخی از ابزار برقی دقیقا مانند ابزار دستی بوده و کارایی شبیه به آن را دارند و تنها تفاوت آن ها در منبع تامین انرژی می باشد. شایان ذکر است که انواع ابزار برقی در دو دسته کلی ابزار برقی خانگی و ابزار برقی صنعتی تولید و روانه بازار می شوند. اره برقی، دریل، بتن کن و چکش تخریب و دستگاه جوشکاری از جمله انواع ابزار برقی می باشند. انواع مختلفی از ابزار برقی توسط گروه ابزار سیار عرضه می شود و شما می توانید با توجه به نیاز خود با کیفیت ترین ابزار را تهیه کنید.

دسته بندی ابزار آلات از نظر کاربرد در صنایع

یکی دیگر از مطرح ترین دسته بندی های مربوط به ابزارآلات، دسته بندی به شیوه کاربرد آن ها در صنایع می باشد. صنایع مختلفی از جمله ساخت و ساز، تاسیسات، مکانیک، الکتریکی، آزمایشگاهی و … از ابزار آلات مخصوصی استفاده می کنند که ما در ادامه به بررسی دقیق تر این موضوع پرداخته ایم.

ابزارآلات ساختمانی

ابزارآلات ساختمانی به مجموعه ای از ابزار نظیر بالستر، میله T شکل، چکش مخصوص آجر، اسکنه یا قلم درز، سیم و میخ، متر -نوار اندازه گیری و… گفته میشود که در زمینه ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. ابزار آلات ساختمانی در کارهایی نظیر بنایی، نقاشی، سنگ تراشی، آجرکاری، گچ کاری، کارهای چوب و کارهای کف و… مورد استفاده قرار می گیرند.

ابزار آلات نجاری

ابزارآلات نجاری شامل مجموعه وسیعی از اره، چکش چوبی، میخ، سوهان و… می باشد. این ابزارآلات نجاری در صنایع مربوط به چوب مورد استفاده قرار می گیرند. از این ابزار جهت ساخت انواع مختلفی از وسایل چوبی بهره گرفته می شود.

 ابزار آلات ساخت و تولید

دسته ای دیگر از طبقه بندی ابزار آلات با توجه به کاربرد آن ها در صنایع، مربوط به ابزارآلات ساخت و ساز می باشد. مهم ترین  این ابزارآلات عبارت اند از دستگاه تراش، ماشین فرز، ماشین‌ ارّه و ماشین‌های پرس که به وفور در بخش های مختلفی از ساخت و تولید مورد استفاده قرار می گیرند.

ابزار آلات تاسیسات

در واقع حتی اگر کوچک ترین کارها مربوط به تاسیسات باشد، مجبور هستید از ابزار آلات مربوط به آن استفاده کنید. ابزارآلات مربوط به تاسیسات در انواع مختلفی نظیر میخ کوب، چسب لوله، سه راهی، دهنه، انبر و… طراحی و تولید می شود.

ابزار آلات مکانیکی

ابزارآلات مکانیکی گروهی از ابزار ضروری برای تعمیر و تعویض وسایل مکانیکی به خصوص خودرو می باشند. آچار بکس، آچار L، سشوار صنعتی، انبردست، انبردست محور لغزان، دم‌باریک، سیم‌چین، انبر کلاغی، انبر قفلی، خاربازکن، خارجمع‌کن، قیچی آهن‌بر، دستگاه میخ پرچ ‌کن و… از جمله ابزاری هستند که در کیف هر مکانیک جا دارند.

ابزارآلات آزمایشگاهی

ابزار آلات آزمایشگاهی دسته ای از ابزار هستند که در هر آزمایشگاهی می توان آن ها را مشاهده کرد. این ابزار به طور معمول در تمام آزمایشگاهات بوده و از آن ها برای انجام آزمایش های مختلف و نمونه گیری استفاده می شود.

اشتراک گذاری:

سایر مقالات