نمایش دادن همه 36 نتیجه

ساعت اندیکاتور چیست؟
یکی از رایج ترین ابزار اندازه گیری دقیق، ساعت اندیکاتور یا ساعت اندازه گیری است که به کاربر خود کمک می کند تا اختلاف یا انحراف از اندازه استاندارد را شناسایی کند.
هر چه بزرگنمایی یک ساعت اندیکاتور بیشتر باشد، این دستگاه با دقت بالاتری این اختلاف را نشان می دهد.

کاربرد ساعت اندیکاتور در صنعت
در مراحل مختلف تولید قطعات و ابزار آلات، جهت اندازه گیری موارد زیر در صنعت به کار می رود:
[read_more id=”1″ more=”مطالعه بیشتر” less=”بستن”]

کنترل و اندازه گیری قطر، طول، عرض و ارتفاع قطعات
تنظیم ماشینهای ابزار و قطعات آن
اندازه گیری و محاسبه انحراف قطعات خودرو

موارد استفاده از ساعت اندیکاتور
حالا که در مورد کاربردهای این ساعت اطلاعات لازم را کسب کردیم، به چند نمونه از موارد استفاده از این کاربردها اشاره خواهیم کرد.

کنترل مسطح بودن قطعه یا شیء

اگر شما قصد بررسی مسطح بودن یک سطح افقی را دارید، این ابزار می تواند گزینه مناسبی باشد.
برای این منظور باید ساعت اندازه گیری را بر روی نگهدارنده فیکس کنید و با حرکت میله، مقدار پستی و بلندی سطح را اندازه گیری نمایید.

کنترل گردی محور عمودی

برای اطمینان از گردی یک محور عمودی، می توان از ساعت اندیکاتور و یک میله شیاردار استفاده می شود که ساعت اندیکاتور بر روی پایه ساعت شیاردار ثابت می شود و با حرکت میله مدرج، اختلاف اندازه سطوح محاسبه می شود.

الایمنت کوپلینگ کردن با کمک ساعت اندازه گیری

یکی از پرکاربردترین موارد استفاده از ساعت اندیکاتور، الایمنت کوپلینگ است این کار جهت هم راستا یا کوپلینگ کردن دو شفت استفاده می شود.

اندازه گیری زاویه مخروط

برای اینکار در کنار یک ساعت اندیکاتور باید از وسیله ای برای فیکس کردن قطعه مخروطی شکل به نام مرغک استفاده کنیم با حرکت دادن ساعت اندیکاتور می توانیم زاویه مخروط را محاسبه کنیم.

کنترل گردی بیرونی استوانه

ترکیب ساعت اندیکاتور و مرغک می تواند برای محاسبه و کنترل گردی قشر خارجی استوانه ها نیز مناسب باشد.
برای این منظور نیز مانند محاسبه زاویه مخروط عمل می کنیم و با حرکت ساعت اندازه گیری متوجه انحراف قطعه میشویم.

محاسبه انحنای قطعات

به کمک یک ساعت اندیکاتوری می توانیم انحنای قطعات را بررسی و اندازه گیری کنیم،ساعت اندیکاتور یکی از پرکاربردترین وسایل در ساخت قطعات بیضی شکل می باشد.

ساعتهای آنالوگ و دیجیتال و انواع آنها
ساعتهای اندیکاتور در دو دسته کلی آنالوگ و دیجیتال و در انواع مختلف در بازار ابزارآلات دقیق وجود دارد.

ساعت اندیکاتور آنالوگ یا عقربه ای

این ساعت نسبت به ساعتهای دیجیتال بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. علت اصلی آن قیمت پایینتر این وسیله می باشد.
این ساعت از نظر ظاهری شبیه به ساعتهای اندیکاتور معمولی بوده و دارای سه عقربه می باشد.

ساعت اندیکاتور دیجیتال

ساعتهای اندیکاتور دیجیتال نسبت به پیشینیان آنالوگ خود مزایایی دارند. بسیاری از مدل های نشانگر دیجیتال می توانند داده ها را بصورت الکترونیکی از طریق رابط کاربری مانند RS-232 یا USB ضبط و انتقال دهند. این امکان کنترل فرایند آماری (SPC) را تسهیل می کند ، زیرا یک رایانه می تواند نتایج اندازه گیری را در یک مجموعه داده های جدولی (مانند جدول پایگاه داده یا صفحه گسترده) ثبت کند و آنها را تفسیر کند (با انجام تجزیه و تحلیل آماری روی آنها). این کار از ضبط دستی ستون های طولانی اعداد جلوگیری می کند ، که نه تنها خطر ابتلا به خطا در هنگام معرفی خطرات اپراتور را کاهش می دهد. مزیت دیگر ساعت اندیکاتور دیجیتال این است که می توان آنها را با فشار دادن یک دکمه بین واحدهای متریک و اینچی جابجا کرد و بدین ترتیب از یک مرحله تبدیل واحد جداگانه برای تایپ کردن به یک ماشین حساب یا مرورگر وب جلوگیری کرده و سپس نتایج را تایپ کنید.

ساعت شیطانکی

یکی از معروفترین ساعتهای اندازه گیری ساعت شیطانکی است که مخصوص کنترل قطعات و ماشین آلات می باشد.

ساعت اندیکاتور معمولی
ساعت اندیکاتور معمولی ، یک صفحه نمایش شماره گیری شبیه به یک ساعت با دست ساعت ارائه می دهد. دستها به فارغ التحصیلی در مقیاس دایره ای روی شماره گیری که فاصله نوک پروب از یک تنظیم صفر را نشان می دهد ، اشاره می کنند. کارهای داخلی یک ساعت اندیکاتور معمولی شبیه به کارهای ساعت دقیق یک ساعت مچی مکانیکی است ، به جای یک فرار آونگ برای خواندن زمان ، از یک قفسه و دنده سنج برای مطالعه موقعیت پروب استفاده می کند. سمت شافت پروب نشانگر با دندان بریده می شود تا دنده قفسه را تأمین کند. هنگامی که کاوشگر حرکت می کند ، چرخ دنده قفل یک چرخ دنده پین ​​را به چرخش هدایت می کند و دست نشانگر “ساعت” را می چرخاند. چشمه ها مکانیزم چرخ دنده را از قبل بارگذاری می کنند تا خطای واکنش در خواندن به حداقل برسد. کیفیت دقیق فرم های چرخ دنده و آزادی تحمل ، دقت قابل تکرار اندازه گیری را تعیین می کند.
[/read_more]