بادسنج آکاد AC-AM30
بادسنج پره ای دیجیتال آکاد AM30
۴,۰۲۱,۴۳۵ تومان
بادسنج اینسایز 40-9331
بادسنج پره ای دیجیتال اینسایز 40-9331
تماس بگیرید
نمایش بیشتر

بادسنج یا آنمومتر

بادسنج یا آنمومتر ابزاری برای اندازه گیری سرعت جریان هوا در اتمسفر ، در تونلهای باد و در دیگر برنامه های کاربردی جریان گاز است که انواع مختلفی از آن ها وجود دارند که به شیوههای متفاوتی کار میکنند.

بادسنج ( آنمومتر ) چیست و چگونه کار می کند ؟
بیشتر بادسنج ها با شمارش تعداد چرخش ها در آرایه دایره ای خود از جمله فنجان ها ، “آسیاب بادی” و پره ها در یک دوره زمانی کار میکنند. سپس این اندازه گیری ها به منظور محاسبه سرعت باد بر حسب واحدهایی مانند مایل بر ساعت ، کیلومتر بر ساعت ، متر بر ثانیه و یا در مورد برنامه های قایق رانی بر حسب “گره دریایی” تفسیر میشوند. بطور کلی بیشتر بادسنج ها در یکی از این دو گروه کلی قرار میگیرند : “ آنمومترهای توربینی و فنجانی” . در هر دو مورد از آنجا که باد از طریق آنها نفوذ میکند و قطعات آنها را حرکت میدهد ، تعداد چرخش بر ثانیه را شمارش میکنند. بادسنج یا آنمومتر با ارزیابی سرعت چرخش ها قادر به محاسبه سرعت باد در یک واحد اندازه گیری متداول میباشد. همچنین نوع سومی از آنمومترها به نام “آنمومتر سیم داغ” وجود دارد که یک جزء را گرم می کند سپس سرعت خنک شدن جزء را اندازه گیری می کند. چهارمین نوع بادسنج که بسیار کمیاب میباشد “التراسونیک” است.

بادسنج ( آنمومتر ) برای چه استفاده می شود ؟
از این ابزار برای اندازهگیری سرعت باد استفاده میشود. بعضی ها در ایستگاههای هواشناسی که شامل ابزارهای مختلف دیگری هستند و میتوانند پیش بینی آب و هوا را بر اساس ترکیبی از تمام داده ها ارائه دهند ، بزرگتر و پیچیده تر ساخته میشوند. به عنوان مثال یک بادسنج یا آنمومتر ممکن است برای اندازهگیری میزان باد قبل از رفتن به قایقرانی مورد استفاده قرار گیرد یا یک تکنسین تعمیر تهویه هوا ممکن است از این ابزار اندازهگیری هوا برای اندازهگیری خروجی یک واحد مورد عیب یابی استفاده کند. یک هواشناس ممکن است از دادههای این ابزار اندازهگیری برای پیش بینیهای خود استفاده کند. همچنین از این ابزار اندازگیری برای محاسبه بادمخالف استفاده میشود. یک سنجشگر توربین بادی ممکن است از این ابزار بصورت دستی برای تعیین اینکه آیا یک منطقه خاص از نظر بادی مکان مناسبی است استفاده کند.
واحد اندازه گیری آنمومترچیست ؟
آنمومترها سرعت باد را بر حسب واحدهای مختلفی اندازه میگیرند. به طور کلی این ابزار با قیمتی گران تر و پیچیده تر ، واحدهای اندازهگیری بیشتری را ارائه میدهد. واحدهای اندازهگیری ممکن است شامل :
• MPH یا مایل بر ساعت
• Km /H یا کیلومتر بر ساعت
• Knots برای قایقرانی
• فوت بر دقیقه
• متر بر ثانیه

چگونه از این ابزاراندازهگیری برای خواندن استفاده کنیم ؟
در اکثر بادسنج یا آنمومتر های الکترونیکی معمولا فقط باید دستگاه را روشن نمود و سرعت جریان باد را مشاهده کرد. همچنین میتوان حالت نمایش سرعت باد را در واحد اندازه گیری متفاوتی ( به عنوان مثال کیلومتر بر ساعت به جای مایل بر ساعت) تغییر داد. در مورد آنمومترهای فنجانی دستی میتوان تعداد گردش فنجانها را در یک دقیقه برای محاسبه سرعت باد محاسبه کرد.
دقت این ابزار چقدر میباشد ؟
آنمومتر های مختلف دارای سطوح دقت متفاوتی هستند. به طور کلی از یک دستگاه گران تر میتوان دقت بالاتری را انتظار داشت. محدوده دقت آنمومتر دستی و با کیفیت مناسب3 % میباشد. این بدان معنی میباشد که اگر باد با سرعت 20 مایل بر ساعت در حال وزیدن باشد ، دستگاه ممکن است هر جایی بین MPH 4/19 و MPH 6/20 را ثبت کند. آنمومتر های علمی تخصصی مانند آنمومترهای التراسونیک ممکن است محدوده دقت بالاتری داشته باشند.
محل قرارگیری مناسب برای بادسنج یا آنمومتر کجاست ؟
ابزار اندازهگیری بادسنج یا آنمومتر عمدتا در دو نوع بصورت دستی ( قابل حمل) و بصورت ثابت ( در یک مکان ) نصب میشوند. به منظور دقیق ترین قرائت ها بهتر میباشد این ابزار در مکانهایی قرار داده شوند که توسط موانعی همچون درختان ، ساختمانها و … محاصره نشده باشند. به عنوان مثال بدترین نقطه مطلق برای یک بادسنج یا آنمومتر قرارگیری مستقیم کنار یک ساختمان یا دیوار میباشد. گاهی اوقات این ابزاراندازهگیری در قسمت بالایی ستونها ، بالای ساختمانها یا در فضاهای باز گسترده نصب می شوند.

آیا این ابزار جهت باد را میتواند اندازه گیری کند ؟
بله بعضی آنومترها جهت باد را هم اندازه گیری میکنند که اغلب میچرخند یا دارای توربین اضافی ضمیمه میباشند که جهت باد را تشخیص میدهد.

محاسبه اندازه گیری سرعت باد ؟
اکثر بادسنج یا آنمومتر دارای یک بخش حرکتی میباشند که در بادمیچرخد ، به طوری که در باد شدیدتر ، بیشتر میچرخد. شمارنده این ابزار اندازه گیری تعداد چرخشها بر ثانیه یا دقیقه ( یا هر فاصله دیگر) را می شمارد و سپس سرعت باد را بر حسب واحدی که برای خواندن تنظیم شده ، نشان میدهد.

آنمومتر در چه علومی مورد استفاده قرار می گیرد؟
به عنوان مثال هواشناسان از ابزار اندازه گیری بادسنج برای محاسبه الگوهای باد استفاده میکنند. دانشمندان و مهندسان انرژی تجدید پذیر ممکن است از آنمومتر های دستی استفاده کنند تا ببینند که آیا یک مکان خاص برای توربین بادی مناسب هست یا نه . سایر دانشمندان تست تجهیزات آزمایشگاه ممکن است از انواع تخصصی ابزار اندازه گیری بادسنج یا آنمومتر استفاده کنند.
بادسنج یا آنمومتر چیست؟|مشخصات و خرید اینترنتی بادسنج با قیمت مناسب

نمــایش بیـشـتر مخــفی ســازی