0

سبد خرید شما خالی است.

خط‌ کش صنعتی

خط‌ کش صنعتی نام وسیله‌ای که به وسیله آن می‌توان خطوط را رسم کرد یا آن‌ها را به وسیله مقیاس مندرج در خط‌ کش اندازه‌گیری کرد. خط ‌کش ها از جنس‌های مختلفی مانند پلاستیک، چوب یا فلزات ساخته می‌شوند. این وسیله که دارای لبهٔ صاف و به شکل خط راست است در ترسیم خط مستقیم مورد استفاده قرار می‌گیرد، یعنی با تکیه دادن مداد یا قلم یا هر وسیله رسام دیگر با لبهٔ آن و کشیدن آن اثری در صفحه پیدا می‌شود که همان خط مستقیم است .

انواع خط کش صنعتی

1.خط کش دیجیتال ، تجهیزات اندازه گیری فاصله هستند. با نصب این خط کش دیجیتال بر روی تجهیزات متحرک میتوان میزان جابجایی آنها را بدست آورد. خط کش دیجیتال به ابزاری اطلاق میگردد که میتواند میزان جابه جایی ماشین را با دقت میکرونی اندازه بگیرد و به صورت سیگنال های الکترونی به نمایشگر یا کنترلر دستگاه انتقال دهد. خط کش های دیجیتال با طول های مختلف  (از چند سانتی متر تا حدود یکصد متر) و با تکنولوژی های مختلف (نوری، مغناطیسی و…) و با ولتاژهای تغذیه متفاوت (5 ولت، 12 ولت، 14 ولت و…) و شکل موج های مختلف سیگنال خروجی (مربعی، سینوسی و…) و شکل های مختلف فیزیکی عرضه میشوند. سیگنال های خروجی از خط کش دیجیتال یا به نمایشگرها متصل میشنود تا در آن پردازش شده و مستقیما نمایش داده شوند یا اینکه وارد کنترلرها شده و جهت تحلیل میزان جابه جایی، اندازه گیری سعرت و شتاب و… به کار میروند.

2.خط کش مویی وسیله ای برای اندازه گیری صافی لبه می باشد. خط کش مویی به نام های گونیا مویی نیز شناخته می شود. از این ابزار در بررسی میزان صاف بودن سطوح استفاده می شود. خط کش مویی در طول های مختلفی از 50 تا 500 میلی متر موجود می باشد.این نوع خط کش یک قطعه فولادی تسمه ای شکل است که سطوح آن را کاملاً صاف و عمود بر هم تراشیده اند و پس از عملیات حرارتی، سنگ زده اند. از این وسیله برای کنترل صافی و هموار بودن سطح استفاده می شود.

3.خط کش فلزی یک نیازمندی برای کشیدن خطوط صاف است.کشیدن خط صاف همیشه یکی از مشکلات بزرگ از کودکی تا بزرگسالی بوده و هست.اما استفاده از خط کش این مشکل را حل نموده است. یکی از لوازم التحریر که برای دانش‌آموزان کاربرد فراوانی دارد خط کش فلزی می باشد. خط کش فلزی وسیله ای است که هم برای دانش‌آموزان هم برای طراحان و هم برای دانشجویان مهندسی و نقشه کشی کاربرد بسیار بالایی دارد.از خط کش فلزی بیشتر برای اندازه‌گیری طول‌های کوتاه استفاده می‌کنند. کار کردن با این خط کش در عین حال که ساده است، باید توأم با دقت باشد. خط کش را به طور مستقیم روی طول مورد نظر قرار دهید، به طوری که لبه خط کش عمود بر لبه مبداء اندازه‌گیری باشد و تیغه خط کش با نَر (در صنایع چوب و درودگری به بُعد در جهت ضخامت قطعه چوب «نَر» کار و بُعد طولی و پهنا «رو»ی کار می‌گویند.) کار زاویه 90 درجه بسازد.

مشاهده همه 6 نتیجه

اشتراک گذاری در
https://www.abzarsayar.com/?p=5283
لینک کپی شد
0