هیچ داده ای یافت نشد

فرز فرم

فرز فرم

فرز فرم جزو دسته ابزارآلاتی است که هنگام تراشکاری بر روی قالب ها مورد استفاده قرار میگیرد؛‌ این ابزار با توجه به ویژگیهایی که دارد در انواع و ساختار های گوناگون از قبیل فرزفرم استوانه ای ،‌مخروطی و … ساخته شده تا بر روی فرز انگشتی نصب شود.(‌شایان ذکر است که قابلیت نصب بر روی دریل سی ان سی را نیز دارا میباشد )

این دستگاه قابلیت های فراوانی دارد به همین دلیل در بسیاری از رسته های کاری موجود در صنعت مورد استفاده قرار میگیرد اما به خاطر آنکه احتمال شکستگی و ساییدگی آن بسیار کم است بیشترین میزان استفاده از آن را به قالب سازها و تراشکار ها میتوان نسبت داد.

عموما فرزفرم ها دارای دنباله 6 و 8 میلی متر و همچنین پایه هایی با قطر 2.2 و 3 هستند که میتوانید از آنها برای کارهای ظریف استفاده کنید. از لحاظ وجود شیار فرز فرم ها به انواع مخلفی از جمله تک شیار ، شیار بلند و شیار دوبل تقسیم میشوند که هر کدام دارای ویژگی های مختص به خود بوده و به همین سبب کاربردهای مختلف نیز دارند.

نکته :‌ منظور از شیار نوعی گودی است که برای هدایت و متصل نمودن قطعات و انتقال قدرت مورد استفاده قرار میگیرد

دنباله های فرزفرم با توجه به اندازه و سرعت کار در قطرهای 3 ،‌ 6 و 8 میلی متر موجود بوده به همین دلیل با توجه به نیازتان میتوانید آن ها را انتخاب و حتی تعویض کنید.

انواع فرز فرم

فرز فرم ها با توجه به کارهایی که انجام میدهند مانند براده برداری ،‌ حکاکی ، فرز کاری ،‌ منبت کاری ،‌ تراشکاری و … به انواع ،‌ نام ها و مدل های مختلفی تقسیم میشوند که برخی از آنها به شرح ذیل میباشند …

  • HSS
  • تنگستن کارباید
  • الماس
  • معمولی

فرزفرم ها بر اساس شکل ظاهری نیز به انواع مختلفی تقسیم میشوند که برخی از آنها نیز به شرح ذیل میباشند …

  • استوانه ای
  • مخروطی
  • گرد
  • تخم مرغی
  • سر کروی

فرز فرم الماسه

فرز فرم های الماسه دارای سختی نسبتا زیادی بوده و به دلیل وجود کیفیت و مقاومتی که دارند برای تراشکاری ،‌شکل دادن ،‌صیقلی کردن ،‌ از بین بردن زبری استیل ،‌ سرامیک پخته ،‌ پلاستیک و چوب مورد استفاده قرار میگیرند. این فرزفرم همانطور که از نامش نیز به وضوح پیداست از جنس الماس ساخه شده و برای شکل دادن و برداشتن موادی که سختی و سفتی زیادی دارند بسیار مناسب است.

فرز فرم استوانه ای

فرز فرم های استوانه ای از کیفیت ساخت بسیار بالایی برخوردار بوده و علاوه بر مقاوم بودن در نوع خشن و شیار دار موجود میباشند. از نوع شیار دار فرزفرم استوانه ای به منظور کار بر روی فلزات نرم چون آلمینیوم میتوان بهره گرفت.

فرز فرم تنگستن کارباید

از این نوع از فرز فرم ها به منظور حکاکی و نوشتن بر روی سنگ میتوان استفاده کرد چرا که فرزفرم  تنگستن کارباید دارای تیغه هایی است که با وجود آنها ساییده شدن سنگ به بهترین شکل انجام خواهد شد. مقاومت بالا و عملکرد خوب این فرزفرم  سبب شده است تا بتوان از آن در ریخته گری ،‌ کشتی سازی ،‌ فولادهای ساختمانی و … استفاده کرد. البته شایان ذکر است که این نوع فرزفرم در انواع دیگر برای پلاستیک ،‌ شیشه ، پلاستیک های فیبری و … نیز مورد استفاده قرار میگیرند.

نمــایش بیـشـتر مخــفی ســازی