کاربرد و موارد استفاده از کولیس در اندازه گیری

کولیس و کاربرد آن

کولیس دستگاهی است که برای اندازه گیری صحیح داخل و خارج قطر و طول و عمق استفاده می شود. این دستگاه کاربردهای گسترده ای در مهندسی، پزشکی و صنایع مختلف دارد. کولیس ابعاد را مستقیم و با دقت بالا اندازه گیری می کند. نحوه خواندن اندازه گیری ها به نوع اندازه گیری کولیس بستگی دارد. معیار کولیس به سه دسته تقسیم می شود. نوع رایج آن با نام کولیس Vernier یا معمولی یا کولیس شناخته می شود. استفاده از آن بسیار ساده تر از کولیس Vernier و کولیس Clock است. دامنه اندازه گیری از 0 تا 15 سانتی متر ، 0 تا 20 و 0 تا 30 سانتی متر از کولیس های رایج و پرکاربرد هستند.

دقت اندازه گیری کولیس نیز معمولاً صد و دویست میلی متر یا 0.0005 و 0.001 اینچ است.

کولیس داخلی

از این نوع کولیس برای اندازه گیری ابعاد داخلی جسم استفاده می شود. برای این منظور از اندازه های شاخک استفاده می شود.

کولیس External خارج از کالیپرها

از این کولیس ها برای اندازه گیری ابعاد خارجی استفاده می شود. این ابزار همچنین دارای تکرارپذیری و دقت بالایی در استفاده است. در اندازه گیری ابعاد بزرگ مانند قطر یک لوله بزرگ بسیار مفید است. چنگال های بلند برای این منظور مناسب هستند.

کولیس ورنر

کولیس ورنر شناخته شده ترین نوع کولیس است. بیشتر در کارگاه ها و آزمایشگاه ها ورنیری از آن استفاده می شود. اولین کولیس توسط یک دانشمند علم ریاضی کشف شد او نیز مقیاس آن را اختراع کرد که در این نوع کولیس نیز استفاده می شود. کولیس برای اندازه گیری قطر اجسام استفاده می شود. زیرا دهانه های آن به راحتی ثابت می شوند. اندازه اکثر کولیس ها تا 30 سانتی متر ورنر با دقت دو صدم میلی متر اندازه گیری می شود. این کولیس ها قادر به اندازه گیری ، قطر ، عمق و سطح داخلی هستند.

نحوه خواندن کولیس Werner

پس از تنظیم کولیس برای اندازه گیری، ابتدا مقدار یک عدد صحیح را می خوانیم ، آخرین خط کالیبراسیون در قسمت ثابت کولیس مقدار یک عدد صحیح را به ما نشان می دهد  سپس عدد اعشاری مقدار است، این عدد از قسمت متحرک کولیس از صفر شروع می شود باید با شمارش قسمتهای ثابت و متحرکی که از بالا تا ردیف اول قرار گرفته اند، خوانده شود و این مقدار اعشاری ما خواهد بود. البته بسته به دقت اندازه گیری کولیس، این مقدار می تواند به صورت جفت یا بین 5 تا 5 حرکت کند.

کولیس عقربه دار

این کولیس بسیار شبیه به Wernier کولیس است با این تفاوت که طول نمایش دارد تا درجه بندی خطی. عقربه با استفاده از چرخ دنده و سطح دندانه دار کار می کند. اندازه هندپیس های کولیس می تواند بین 15 سانتی متر و 30 سانتی متر باشد و دقت آن بین دو صدم میلی متر تا یک هزارم میلی متر است.

کولیس آنالوگی

این آخرین فناوری است که برای ایجاد کولیس استفاده شده است. کولیس دیجیتال مشابه بازوی کولیس است با این تفاوت که به جای بازو دارای صفحه نمایش است و طول آن را نشان می دهد.کمترین دقت این نوع کولیس یک صدم میلی متر است و به طور کلی دقت بیشتری نسبت به انواع دیگر کولیس دارد. آنها همچنین می توانند طول را در واحدهای مختلف (متر ، اینچ ، پا ،) نمایش دهند. همچنین دارای یک دکمه صفر است که می تواند در هر مکانی برای تنظیم مجدد شماره نمایش استفاده شود. برخی از کولیس های دیجیتال نیز به رایانه متصل می شوند، بنابراین داده ها می توانند مستقیماً به یک فایل اکسل صادر شوند.

 

کولیس پرگاری

این نوع کولیس شبیه پرگار عمل می کند  اما برای خط کشی آن استفاده نمی شود. اندازه گیری را می توان با این نوع کولیس انجام داد، اما باید از مقیاس دیگری استفاده شود ، یعنی کولیس خود درجه بندی نشده است. این نوع کولیس می تواند بین 7 سانتی متر تا 30 سانتی متر اندازه گیری شود. اگرچه امروزه از این نوع کولیس کمتر استفاده می شود ، اما اگر مهارت داشته باشید می توانید به خوبی از آن استفاده کنید.