برند ها
نوع نمایش

میکرومتر چیست؟

امروزه ابزارهای اندازه گیری بسیار دقیقی در صنعت مورد استفاده قرار میگیرد که یکی از دقیق ترین و پیشرفته ترین آنها میکرومتر است. میکرومتر ابزاری است که برای اندازه گیری طول اجسام بسیار کوچک استفاده میشود. ساختار میکرومترها بسیار حساس است. لذا هنگام انجام اندازه گیری میلی متری اجسام بسیار کوچک، نتایج بسیار دقیقی به دست می آید. محدوده اندازه گیری میکرومتر معمولا 0-25 میلی متر، 25-50 میلی متر، 50-70 میلی متر و 75-100 میلی متر است. طول های کوچکتر مانند 0.001 میلی متر نیز با میکرومتر قابل اندازه گیری است و این اندازهگیری 0.001 میلی متر نیز برابر با یک میکرون است. به عبارت دیگر میکرومتر نام خود را از میکرون گرفته است که اندازه گیری طول نیز میباشد. میکرون با نماد میکرومتر نشان داده میشود.

میکرومترها از یک چرخ دنده و دوک دقیق ساخته شده اند که در داخل یک مهره میچرخد. هنگامی که شفت چرخانده میشود، به سمت عقب حرکت میکند و به فک ثابت نزدیک میشود یا از آن دور میشود. لذا از آنجائیکه میکرومترها ابزار حساسی هستند، تایید مکرر مورد نیاز است. برای اینکه میکرومترها تایید شوند، یک گیج تایید همراه با میکرومترها فروخته میشود. همچنین باید بدون دست زدن به قسمت های متحرک میکرومتر از آن استفاده کرد. به همین دلیل بدنه آن دارای ساختاری است که امکان استفاده از آن را بدون دست زدن به قطعات متحرک فراهم میکند. علاوه بر این، بدنه میکرومتر با مواد عایق پوشانده شده است تا از اندازهگیری نادرست میکرومتر به دلیل دما جلوگیری شود.

انواع میکرومتر

انواع میکرومترها که کاربردشان برای اندازه گیری طول با دقت زیاد است را میتوان بر اساس محلی که اندازهگیری میکنند در ۳ دسته بندی قرار داد که عبارتند از:

میکرومترهای قطر خارجی

میکرومترهایی هستند که برای اندازه گیری ابعاد بیرونی اجسام طراحی شده اند. که این محصول برای اندازهگیری قطر بیرونی و ضخامت مواد مناسب هستند.

میکرومترهای قطر داخلی

میکرومترهای قطر داخلی به آن دست از میکرومترها گفته میشود که برای اندازه گیری قطر داخلی لوله ها یا سوراخ ها طراحی شده اند.

میکرومترهای عمق

میکرومترهایی هستند که برای اندازه گیری عمق سوراخ های مختلف طراحی شده اند. چنین میکرومترهایی اغلب دارای میله های قابل تعویض هستند.

واحد اندازه گیری میکرومتر

میکرومتر واحد اندازه گیری طول است که از آن برای اندازه گیری های بسیار دقیق بهره برده میشود. در واقع امروزه با پیشرفت تکنولوژی،  اندازهگیری طول بسیار کوچکتر در صنعت، در زمینه انفورماتیک و دوباره در بسیاری از زمینه های مختلف نسبت به گذشته ضروری شده است. میکرومترها امکان اندازه گیری بسیار کوچکتر و دقیق تر را در مقایسه با کولیس های مکانیکی فراهم میکنند. در حالی که دقت اندازه گیری های انجام شده با استفاده از کولیس حداکثر می تواند 0.02 میلی متر باشد، اندازه گیری های سالم را میتوان تا 0.001 میلی متر در اندازه گیری های انجام شده با استفاده از میکرومتر انجام داد.

لذا با در نظر گرفتن سیستم متریک، میکرومترها در فواصل 0-25 میلی متر، 25-50 میلی متر، 50-70 میلی متر تولید میشوند. هنگامی که این ابعاد بر اساس اینچ در نظر گرفته میشوند، با فواصل 0-1 اینچ، 1-2 اینچ و 2-3 اینچ مطابقت دارند. دقت میکرومترها که به آنها ریزسنج نیز گفته میشود به مقدار گام پیچ و مهره میکرومتر بستگی دارد.

از میکرومتر در کجا استفاده می شود؟

میکرومترها برای اندازه گیری اجسام کوچک استفاده میشوند. حتی بر روی کوچکترین اجسام نیز نتایج دقیق و میلی متری ارائه میدهند. با اینحال میکرومترها کاربردهای بسیار متنوعی اعم از برای تعمیر موتور، تکنسین دستگاه، کارخانه ها و… دارند. بطور کلی میکرومترها در تمام مناطق تولیدی که نیاز به اندازه گیری اجسام کوچک دارند استفاده میشود. میکرومترها که ابزارهای اندازهگیری مکانیکی هستند، دارای انواع آنالوگ و دیجیتال نیز میباشند.

قیمت میکرومتر

انواع مدل های میکرومتر با توجه به کاری که انجام میدهند و اجسام مختلف را در کوچکترین واحدها اندازه گیری میکنند، از قیمت های معقول و مناسبی برخوردار هستند. با اینحال ممکن است که شما در خرید این ابزارهای بسیار کاربردی اندازهگیری به پست فروشگاه های فروش این محصولات که بیشتر نقش واسطه دارند بر بخورید و این محصولات را بسیار گران‌تر از قیمت واقعی آنها خریداری کنید. از اینرو توصیه میکنیم برای خرید این محصولات حتما قیمت آن را از مراکز فروش باسابقه و غیر واسطه این محصولات همچون فروشگاه اینترنتی ابزار سیار استعلام بگیرید که دارای نمایندگی فروش برترین برندهای ابزار اندازهگیری اعم از اینسایز، آکاد، آسیمتو و… میباشد.

خرید میکرومتر

برای خرید میکرومتر قبل از هرچیز باید نیازسنجی کنید که به کدام یک از انواع مدل های میکرومتر نیاز دارید. پس از اینکار نوبت به خرید میکرومتر میرسد که توصیه ما این است که حتما از برندهای شناخته شده بخرید. چون میکرومتر با نوعی از واحد اندازهگیری کار میکند که بسیار حساس و دقیق است و جنس بی کیفیت ممکن است نتایج بررسی های شما را به هم بریزد. همینطور جهت اطمینان از کیفیت و اصالت محصول حتما از نمایندگی های فروش معتبر این محصولات همچون ابزار سیار خرید کنید.