تاکومتر لیزری اینسایز 999-9221
تاکومتر لیزری اینسایز 999-9221
تماس بگیرید
تاکومتر لیزری آکاد LT900
تاکومتر لیزری آکاد LT900
تماس بگیرید
تاکومتر تماسی اینسایز 199-9222
تاکومتر تماسی اینسایز 199-9222
تماس بگیرید
نمایش بیشتر

تاکومتر یا دورسنج

تاکومتر  یا دورسنج (revolution-counter) ابزاری است کهبرای اندازه گیری سرعت چرخش شفت یا دیسک یک موتور یا انواع ماشین به کار میرود. یک تاکومتر تعداد دور موتور (چرخش های کامل) در هر دقیقه را در یک نمایشگر عقربه دار آنالوگ یا دیجیتالی که قبلا کالیبره شده، نمایش میدهد. تعداد دور موتور در هر دقیقه با واحد RPM نشان داده میشود که مخفف revolutions per minute است. به همین دلیل به تاکومتر، RPM سنج یا (RPM gauge) هم میگویند.
خوب است بدانیم که واژه تاکومتر از ترکیب دو کلمه یونانی (tachos همان speed) به معنی سرعت و (metron همان measure) به معنی اندازه گیری درست شده است. اگرچه کلمات تاکومتر و سرعت سنج (speedometer) دارای معنای یکسان هستند:دستگاهی که سرعت را اندازه گیری میکند، ولی به طور قراردادی در جهان خودروها، از تاکومتر برای تعیین دور موتور و از سرعت سنج برای سرعت خودرو استفاده میشود.

انواع تاکومتر یا ابزار دورسنج
1.تاکومتر تماسی (contact) دارای یک شفت یا محور عمودی متصل به یک میکروکنترلر است. این شفت از سمت دیگر به شفت یک موتور متصل شده و با هر بار چرخش موتور، شفت تاکومتر هم میچرخد. میکروکنترلر تعداد دفعات چرخش را ثبت کرده و نتیجه را به صورت عدد در صفحه نمایش دیجیتالی نمایش میدهد. عدد نشان داده شده بر حسب rpm (تعداد دور در دقیقه) است. یکی  ازمضرات استفاده از تاکومتر تماسی ، امکان وجود خطر برای فردی که در تماس با جسم دوار  جهت  اندازه گیری سرعت دوران، می باشد. ولی امروزه تاکومترهای می توانند سرعت دوران یک شافت را بدون بر قراری تماس با آن اندازه گیری نمایند.
2.تاکومترلیزری با بهره گیری از سنسور های دورسنج مادون قرمز دقیق و حساس و نور لیزر بالاترین دقت و سرعت را در اندازه گیری ها به نمایش می گذارند سنسور های دور سنجی گاهی در قالب ماژول دورسنج برای مقاصد آموزشی به بازار عرضه میشوند.در این تاکومترها باید یک جسم منعکس کننده نور بر روی شافت مورد نظر نصب گردد. دورسنج لیزری یک اشعه لیزر به شافت می تاباند و با هر بار رد شدن جسم نصب شده از زیر نور لیزر، انعکاس آن به تاکومتر میرسد و بدین صورت سرعت دوران شافت را اندازه میگیرد دورسنج یا تاکومتر لیزری جهت اندازه گیری سرعت دورانی Rotational Speed بکار میرود. این دور سنج سرعت دیسک را در واحد دور در دقیقه، یا آر پی ام (RPM: revolutions per minute) اندازه‌گیری میکند. نحوه ی کار تاکومترهای لیزری به گونه ای است که باید یک رفلکتور بر روی شافت مورد نظر نصب گردد. تاکومتر یک اشعه لیزر به شافت میتاباند و با هر بار رد شدن جسم نصب شده از زیر نور لیزر، انعکاس آن به تاکومترلیزری میرسد و بدین صورت سرعت دوران شافت را اندازه میگیرد. دستگاه دورسنج لیزری جهت اندازه گیری تعداد دور بر دقیقه یا rpm برای چرخش شفت موتورها و پره ها به صورت غیر تماسی با دقت و کیفیت بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

نمــایش بیـشـتر مخــفی ســازی