نمایش دادن همه 3 نتیجه

تاکومتر  یا دورسنج (revolution-counter) ابزاری است کهبرای اندازه گیری سرعت چرخش شفت یا دیسک یک موتور یا انواع ماشین به کار میرود. یک تاکومتر تعداد دور موتور (چرخش های کامل) در هر دقیقه را در یک نمایشگر عقربه دار آنالوگ یا دیجیتالی که قبلا کالیبره شده، نمایش میدهد. تعداد دور موتور در هر دقیقه با واحد RPM نشان داده میشود که مخفف revolutions per minute است. به همین دلیل به تاکومتر، RPM سنج یا (RPM gauge) هم میگویند.
خوب است بدانیم که واژه تاکومتر از ترکیب دو کلمه یونانی (tachos همان speed) به معنی سرعت و (metron همان measure) به معنی اندازه گیری درست شده است. اگرچه کلمات تاکومتر و سرعت سنج (speedometer) دارای معنای یکسان هستند:دستگاهی که سرعت را اندازه گیری میکند، ولی به طور قراردادی در جهان خودروها، از تاکومتر برای تعیین دور موتور و از سرعت سنج برای سرعت خودرو استفاده میشود.

انواع تاکومتر یا ابزار دورسنج

1.تاکومتر تماسی (contact) دارای یک شفت یا محور عمودی متصل به یک میکروکنترلر است. این شفت از سمت دیگر به شفت یک موتور متصل شده و با هر بار چرخش موتور، شفت تاکومتر هم میچرخد. میکروکنترلر تعداد دفعات چرخش را ثبت کرده و نتیجه را به صورت عدد در صفحه نمایش دیجیتالی نمایش میدهد. عدد نشان داده شده بر حسب rpm (تعداد دور در دقیقه) است. یکی  ازمضرات استفاده از تاکومتر تماسی ، امکان وجود خطر برای فردی که در تماس با جسم دوار  جهت  اندازه گیری سرعت دوران، می باشد. ولی امروزه تاکومترهای می توانند سرعت دوران یک شافت را بدون بر قراری تماس با آن اندازه گیری نمایند.

2.تاکومتر لیزری با بهره گیری از سنسور های تاکومتر مادون قرمز دقیق و حساس و نور لیزر بالاترین دقت و سرعت را در اندازه گیری ها به نمایش می گذارند سنسور های دور سنجی گاهی در قالب ماژول دورسنج برای مقاصد آموزشی به بازار عرضه می شوند.در این تاکومترها باید یک جسم منعکس کننده نور بر روی شافت مورد نظر نصب گردد. تاکومتر لیزری یک اشعه لیزر به شافت می تاباند و با هر بار رد شدن جسم نصب شده از زیر نور لیزر، انعکاس آن به تاکومتر می رسد و بدین صورت سرعت دوران شافت را اندازه می گیرد دورسنج یا تاکومتر لیزری جهت اندازه گیری سرعت دورانی Rotational Speed بکار میرود. این دور سنج سرعت دیسک را در واحد دور در دقیقه، یا آر پی ام (RPM: revolutions per minute) اندازه‌گیری می‌کند. نحوه ی کار تاکومترهای لیزری به گونه ای است که باید یک رفلکتور بر روی شافت مورد نظر نصب گردد. تاکومتر یک اشعه لیزر به شافت می تاباند و با هر بار رد شدن جسم نصب شده از زیر نور لیزر، انعکاس آن به تاکو متر لیزری می رسد و بدین صورت سرعت دوران شافت را اندازه می گیرد. دستگاه دورسنج یا تاکومتر لیزری جهت اندازه گیری تعداد دور بر دقیقه یا rpm برای چرخش شفت موتورها و پره ها به صورت غیر تماسی با دقت و کیفیت بالا مورد استفاده قرار می گیرد