تعریف جامع ابزار آلات دستی به همراه کاربرد مزایا و معایب

ابزارهای دستی به مجموعه ابزار ها و وسایلی میگویند که در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند. از این ابزار برای تعمیر و یا تعویض اجزا و قطعات مختلف انواع وسایل استفاده میشود. ابزار های دستی تنوع بسیار زیادی داشته و هر کدام از ان ها در انواع مختلفی تولید میشوند. شما میتوانید هر ابزار دستی که مورد نیازتان است را در گروه ابزار سیار یافته و به تهیه آن اقدام نمایید.

شایان ذکر است که این ابزار با کمک نیروی دست کار کرده و کاربرد منحصر به فردی دارند. در این مقاله ما به شرح و بررسی انواع مختلفی از ابزارهای دستی پرداخته و مزایا و معایب هر یک را توضیح میدهیم. پس با ما همراه باشید.

انواع ابزار های دستی

ابزار های دستی تولید شده از تنوع بسیار زیادی برخوردار هستند. از جمله مهم ترین و پر کاربردترین این ابزار عبارت اند از: چکش، انبردست، پیچ گوشتی، کاتر، متر، تراز، فازمتر، اره، سوهان و… . شایان ذکر است که شما میتوانید انواع مختلفی از با کیفیت ترین و پرکاربردترین ابزار های دستی را از گروه ابزار سیار تهیه کنید. در ادامه مقاله به بررسی کاربرد و همچنین مزایا و معایب انواع مختلفی از ابزار های دستی پرداخته شده است.

چکش

 چکش ابزاری است که برای ضربه زدن به میخ مورد استفاده قرار میگیرد. این وسیله از یک دسته و یک ضربه زننده تشکیل شده و جنس های مختلفی دارد. معمول ترین مدل های چکش از جنس آهن میباشد. سهولت در کاربرد و ارزان قیمت بودن از جمله مزیت های این وسیله میباشد. در عوض ایمنی پایین و خطری که در حین استفاده از این وسیله فرد را تهدید می کند عیب بزرگی محسوب میشود.

چکش

انبردست

انبردست وسیله ای است که با استفاده از آن میتوان شی ظریف و کوچک را نگه داشته و یا آن را از جایی بیرون بکشیم. همچنین با استفاده از انبردست میتوان یک شی را در جایی ثابت نگه داشت. کاربرد دیگر انبردست برای خم کردن و فشردن اشیای مختلفی میباشد. انبردست متشکل از دو قسمت یا اهرمی که به هم متصل شده، میباشد.

پیچ گوشتی

پیچ گوشتی یکی از پرکاربرد ترین ابزار دستی میباشد که از تنوع زیادی برخوردار بوده و شما میتوانید انواع مختلف آن را از گروه ابزار سیار تهیه کنید. پیچ گوشتی با بهره گیری از نیروی گشتاوری و اهرمی عملیات باز و بسته نمودن انواع پیچ ها را انجام میدهد. همانگونه که گفتیم پیچ گوشتی ها از تنوع زیادی برخوردار هستند.

مهم ترین تفاوت در انواع پیچ گوشتی ها مربوط به نوک پیچ گوشتی ها می اشد. دو سو ، چهار سو ، شش سو ، ستاره ای ، مربعی و … از جمله مهم ترین انواع این ابزار آلات دستی میباشند. تنوع زیاد در انواع مختلف آن باعث میشود تا در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار گیرند که این یک مزیت فوق العاده بشمار میرود. حال آنکه عدم دسترسی در برخی مکان ها و خطر برق گرفتگی در محل هایی که جریان دارد از معایب پیچ گوشتی ها میباشد.

ابزارهای دستی

کاتر

کاتر یکی دیگر از ابزار های دستی میباشد که در صنایع مختلف به وفور مورد استفاده قرار میگیرد. از کاتر برای بریدن اجسام نازک نظیر موکت،مقوا،پلاستیک و…استفاده می شود.کاتر از دو قسمت تیغه و بدنه تشکیل میشود. این وسیله تیغه های مختلفی داشته و در اندازه های 9 ، 18 و 25 میلی متری ساخته میشود. از جمله مزایای کاتر تیز و برنده بودن آن است که میتواند سطوح را صاف ببرد. تیغه کاتر ها اکثرا ضعیف و شکننده بوده و ممکن است در صورت استفاده نادرست به راحتی بشکند. انواع مختلفی از کاتر ها را میتوانید در گروه ابزار سیار خریداری کنید.

متر

متر از جمله پرکاربرد ترین ابزار دستی میباشد که در هر خانه ای یافت میشود. از متربرای اندازه گیری طول اجسام مختلف استفاده میشود. متر در انواع مختلف 3 متری، 5 متری، 10 متری و … ساخته میشود. متر های 10 متری و کوچک تر از آن در خانه ها مورد استفاده قرار میگیرند. البته مترهایی با اندازه های 50 متری و 100 متری نیز ساخته میشود. اما این متر ها بیشتر در کارخانجات و کارگاه ها کاربرد دارند. متر روکش دارPVC، متر فلزی، متر فایبرگلاس، متر باتری دار و متر لیزری از جمله از مهم ترین نوع متر میباشند. شما میتوانید با توجه به نیازتان به خرید انواع مختلفی از متر از گروه ابزار سیار اقدام کنید.

متر

تراز

تراز یکی از محبوب ترین ابزار دستی در بین مهندسین و بخصوص بنا ها میباشد. از این وسیله برای سنجش تراز بودن سطح و یا نشان دادن زوایای خاص مانند 0،45،90استفاده میشود. اندازه گیری زوایا مختلف توسط این ابزار کار سخت و اغلب با مقدار خطای قابل توجهی میباشد، که به عنوان بزرگترین عیب این وسیله به شمار میرود. البته تراز انواع مختلفی داشته و خطاهای اندازه گیری بیشتر مربوط به تراز های دستی میباشد. امروزه تراز های دیجیتالی از دقت اندازه گیری بسیار بالایی برخوردارند.

فازمتر

فازمتر یکی از قدیمی ترین و پر استفاده ترین ابزار دستی میباشد. این وسیله به طور عمومی و هم صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد. فاز متر یک وسیله بسیار مشابه به پیچ گوشتی میباشد که برای تشخیص وجود یا عدم وجود ولتاژ الکتریکی و همین‌طور تشخیص سیم فاز و نول کاربرد دارد.

ابزارهای دستی

اره

اره وسیله ای است که از یک تیغه یا یک زنجیر تشکیل شده است. از این وسیله برای بریدن انواع مختلفی از اشیا به خصوص ابزار چوبی استفاده میشود. اره با مکانیزم حرکت رفت و برگشتی مورد استفاده قرار میگیرد. امروزه انواع مختلفی از اره ها نظیر اره دستی، اره آهن بر، اره باغبانی و … تولید و روانه بازار میشود. شما میتوانید انواع مختلفی از اره ها را از طریق گروه ابزار سیار خریداری کنید.

مزایا و معایب ابزار های دستی

با اینکه ابزار های دستی تنوع بسیار زیادی داشته و هر کدام از آنها ها برای هدف خاصی استفاده میشود اما با این حال همه ی  آن ها دارای مزایا و معایب مشترکی هستند که عبارت اند از :

مزایا

  • استفاده ساده و اسان
  • عدم نیاز به تخصص
  • دقت و کارایی قابل قبول
  • و…

معایب

  • دوام پایین
  • ایمنی پایین در صورت عدم استفاده صحیح از آن ها
  • و…

برند های مختلف سازنده ابزار آلات دستی

انواع مختلف از ابزارهای دستی توسط شرکت ها و برند های مختلف تولید و روانه بازار میشود. از جمله از مهم  ترین برند های تولید ابزار های دستی عبارت اند از:

Mac Tools

به جرات میتوان گفت که Mac Tools بهترین برند موجود در بازار است. این برند شامل مجموعه بسیار وسیع و متنوعی از از ابزارهای دستی میباشد. ابزار تولید شده توسط این شرکت کیفیت قابل توجهی داشته و از دوام و طول عمر بالایی برخوردار هستند.

Snap-On

Snap-On یکی از شناخته شده ترین برند های تولید کننده ابزار های دستی میباشد. ابزار تولید شده توسط این برند به راحتی می توانند پاسخ گوی نیاز های یک مکانیک، نجار و … باشند.

Craftsman

Craftsman یکی از برند های ساخت ابزارهای دستی است که در ایالات متحده مستقر میباشد. ابزار تولید شده توسط برند Craftsman از کیفیت و طول عمر بسیار بالایی برخوردار بوده و گارانتی مادام العمر دارد.

Husky

Husky از جمله از معتبرترین برند های تولید ابزار های دستی میباشد که از کیفیت و قیمت بسیار مناسبی برخوردار هستنداز جمله از مزیت های Husky گارانتی مادام العمر، کیفیت بالا در ساخت و مقرون به صرفه بودن آن میباشد.

همچنین به جز موارد گفته شده در بالا برند های دیگری نظیر برند Dewalt، برند Ryobi، برند Makita، برند Stanly می باشد. این برند ها نیز از سابقه درخشان و رضایت مشتری بالایی برخوردارند.