نمایش 1–20 از 58 نتیجه

کولیس معمولی یکی از ابزارهای پرکاربرد است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال در کشاورزی، مکانیک از این ابزار به منظور اندازه گیری های دقیق استفاده می شود. همچنین یکی از کاربردهای دیگر آن در زیست شناسی و صنایع مختلف می باشد. با کمک این ابزار اندازه گیری می توانید میان فاصله بین دو نقطه یا بخش از یک جسم را می توان اندازه گیری کرد. یکی از مزایای کولیس معمولی این است که تحت تاثیر میدان های مغناطیسی قرار نگرفته و این باعث می شود که اندازه گیری شما بسیار دقیق باشد.

کولیس را بهتر بشناسیم

کولیس دارای دو شاخه یا دو شاخک  است که به منظور استفاده از این ابزار باید آن را میان دو بخش مورد نظر که می خواهیم اندازه گیری کنیم، قرار داده و سپس اندازه مشخص شده بر روی بخش خط کش کولیس را می خوانیم. بر اساس نوع سنجش، این ابزار را می توان به کولیس معمولی(ساده-ورنیه)، کولیس ساعتی(عقربه ای) و یا دیجیتال(رقمی) تقسیم بندی کرد.

در قدیم تنها کولیس های معمولی یا همان کولیس ورنیه که دارای شاخک و یک خط کش اندازه گیری بودند، وجود داشت اما امروزه می توانیم کولیس های دیجیتالی را نیز در بازار مشاهده کرد. از کولیس های معمولی می توان در اندازه گیری قطر در وسایل مختلف و همچنین طول داخلی و خارجی استفاده کرد. البته در مواردی به منظور اندازه گیری عمق نیز از این ابزار استفاده می شود.

کولیس های معمولی با دقتی برابر با 0.01 و یا 0.02 میلی متر، بسیار پرکاربرد هستند اما گاها خواندن آن برای کارگران در محیط کار سخت می شود. داشتن یک خط کش مندرج در این کولیس و حرکت فک آن بر روی ایم خط کش، اندازه ها را برای شما مشخص می کند. با کمک کولیس ساده می توان طول های از 0 تا 30 سانتی متر را اندازه گیری کرد.

بدنه این نوع از کولیس دارای مقاومت بسیار بالایی است و این خود باعث طول عمر این ابزار می شود. دامنه اندازه گیری در کولیس ها می تواند به 0 تا 15 و یا 0 تا 20 و همچنین 0 تا 30 سانتی متری تقسیم شود و شما می توانید بسته به نیاز خود، اندازه مناسب را تهیه نمایید.

انواع کولیس

کولیس ها به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند.

1- کولیس داخلی

2- کولیس ورنیر

3- کولیس خارجی

4- کولیس عقربه ای

5- کولیس دیجیتال

6- کولیس فنردار

7- کولیس پرگاری

ویژگی های کولیس ورنیر یا کولیس معمولی

کولیس ورنیر یا همان کولیس معمولی یکی از متداول ترین کولیس ها است. از مشخصه های این کولیس می توان به موارد زیر اشاره داشت.

1- مناسب برای اندازه گیری های قطرهای داخلی و خارجی و همچنین عمق و گام

2- دارای دقتی برابر با 0.01 و 0.02 میلی متر برابر با 0.0005 و 0.001 اینچ

3- دامنه اندازه گیری در این کولیس ها بین 0 تا 30 سانتی متر می باشد.

4- دارای دهانه ثابت که اندازه گیری را آسان تر می کند

5- دارای یک خط کش مندرج

6- دارای دوام و طول عمر بالا

7- دارای دقت بسیار بالا در اندازه گیری

8- ضد ضربه بودن

9- عدم تاثیرپذیری از میدان های مغناطیسی

10- دارای فک داخلی و خارجی

11- دارای نوار عمق

12- دارای پیچ تنظیم و پیچ قفل

13- دارای یک غلطک انگشت شصت به منظور استفاده راحت تر

14- قرار داشتن بدنه متحرک بر روی خط کش و در فک خارجی

ادامه مطلب