بدون شک میکرومترها از دقیق ترین ابزارهایی هستند که این روزها از آن برای سنجش دقیق بسیاری از قطعات صنعتی استفاده میشود. این ابزارها دارای انواع و اقسام مختلفی میباشند که هر کدام از آنها کارایی های منحصر به فرد خود را دارند. یکی از کاربردی ترین نوع آنها میکرومتر میله ای است.

اصلی ترین قسمت های تشکیل دهنده این ابزار، میله هایی است که دارای قطر مختلفی هستند و میتوان توسط آنها برای اندازه گیری قسمت های داخلی یک قطعه استفاده نمود.

بررسی ها نشان دهنده آن است که دقت اندازه گیری این میکرومتر برابر با 0.01 میلی متر است و قابلیت اندازه گیری 0 تا 125 میلی متر را دارا میباشد. کاربران از میکرومتر میله ای برای انجام اندازه گیری دقیق برای قسمت های داخلی و عمق قطعات مختلف استفاده مینمایند. مصارف اصلی این ابزار در قسمت قالب سازی، برشکاری و فلزکاری است. میله های این میکرومتر دارای تنوع مختلفی در ابعاد و اندازه هستند و شما باید بر مبنای نیاز خود یکی از آنها را انتخاب کنید.

به عنوان مثال اگر قطعه مورد نظر شما دارای قطر کمی است، باید از میکرومتری استفاده کنید که میله آن دارای قطر کوچکی باشد. در هنگام استفاده از میکرومتر میله ای نباید فشار چندان زیادی به آن وارد کنید، زیرا هر نوع فشاری میتواند اندازه گیری دقیق آن را با اختلال مواجه کند.

خوشبختانه جنس ماده اولیه به کار رفته در ساختار آن، از بهترین مواد اولیه و فلزاتی مانند فولاد، استیل یا آلومینیوم میباشد؛ بنابراین نباید نگران قرار گرفتن آن در معرض رطوبت یا سایش باشید. این میکرومتر به چند نمونه تقسیم بندی میشود که از جمله آن میتوان به میکرومتر ورنیه دار، عقربه دار و دیجیتالی اشاره نمود. هر کدام از این ابزارها امکان انجام اندازه گیری هایی دقیق و کامل، بدون کوچک ترین خطایی را برای کاربران فراهم نموده اند.