تراز لیزری میتواند علاوه بر اندازه گیری برآمدگی‌ها و صافی سطوح، فاصله‌ها را نیز اندازه گیری کند. این ابزار یکی از ابزارهای اندازه گیری و از خانواده ی ابزار آلات دستی میباشد که به منظور تراز نمودن، ایجاد و سنجش شیب و یا عمود کردن سطوح مختلف بهکار میرود. همان طور که میدانید با توجه به رشد سریع علوم طراحی و معماری، استفاده از ابزار آلات قدیمی مانند شاقول و … باعث بالا رفتن خطا میشود، به همین دلیل افراد میبایست از ابزار آلات دقیق تری مانند تراز لیزری استفاده کنند.
از تراز لیزری در عملیات ساختمانی و عمرانی برای تراز نمودن، ایجاد شیب دلخواه و عمود کردن سطوح مختلف استفاده میشود. دلیل استفاده از این ابزار اندازه گیری، جلوگیری از خطا میباشد چرا که این وسیله طوری طراحی و ساخته شده است که در صد خطای بسیار کم و دقت بسیار بالایی در مقایسه با روش های قدیمی دارد. این وسیله، با استفاده از اشعه لیزر عملیات تراز کردن و سنجش آن را انجام میدهد.
اصلی ترین کاربرد این ابزار در عملیات عمرانی و معماری داخل و خارج از ساختمان میباشد. برای اینکه بتوانید مناسب ترین تراز را انتخاب نمایید، ابتدا باید ماهیت پروژه‌ی خود را بدانید زیرا این نوع از ابزارهای اندازه گیری متناسب با عملکردهای خاصی طراحی شده اند.