نمایش دادن همه 2 نتیجه

در کارگاه‌ها و صنایع امروزه، از کولیس برای اندازه گیری موارد مختلف مانند قطر داخلی استوانه، عمق سوراخ اجسام تو خالی، عمق شیار و قطعات، قطر داخلی و قطر خارجی اجسام استفاده مینمایند. کولیس دارای انواع مختلفی است که یکی از پرکاربردترین نوع آن‌ها کولیس چرخ دنده نام دارد. این ابزار همانگونه که از نام آن پیداست، برای بازرسی ابعاد مختلف چرخ دهنده ها به کار میرود.

صنایعی مانند فلزکاری، برشکاری، پزشکی، صنعت خودرو، مکانیک، نجاری و تراشکاری از این ابزار قدرتمند برای تعیین دقیق اندازه ها استفاده مینمایند. اصلی‌ترین کاربرد این ابزار برای اندازه گیری ابعاد و ضخامت دانه‌های چرخ دنده است و شما میتوانید اندازه های دقیق را توسط کولیس به اینچ و میلی‌متر تعیین کنید.

جزییات کولیس چرخ دنده

کولیس چرخ دنده از یک غلتک انگشت شصت برخوردار است که کار با آن را بسیار آسان مینمایند. همچنین بر روی بدنه آن دکمه‌هایی مانند خاموش، روشن، اینچ و میلی متر مشاهده میشوند. شما میتوانید از دکمه zero برای صفر کردن داده‌ها و اطلاعات این ابزار بهره ببرید. کولیس چرخ دنده نیز مانند بسیاری از ابزارهای اندازه گیری استانداردی که این روزها در بازار مشاهده میکنیم، از استیل ضد زنگ تولید شده است؛ بنابراین در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی مقاومت بالایی دارد.

با وجود اینکه این کولیس در دسته بندی ابزارهای ساده قرار میگیرد، اما دقت اندازه گیری آن بالای دو صدم میلی متر است و میتوان با خیال راحت از آن برای تعیین کوچک‌ترین و دقیق‌ترین اندازه ها استفاده نمود. معمولاً در صنایع مختلف از کولیس چرخ دنده برای اندازه گیری چرخ دنده های بزرگ و اندازه گیری ضخامت دندانه در خط گام استفاده مینمایند.

این ابزار در ساختار خود دو ورنیه مستقل دارد که هر کدام از آنها لغزندگی مخصوص به خود را دارا میباشند، اما شاخه‌ها و فک‌های ثابت این ورنیه ها، از یک قطعه جداگانه ساخته شده است.