کولیس چرخدنده دیجیتال آکاد 11-000-156
کولیس چرخدنده دیجیتال آکاد 11-000-156
۱۲,۹۰۰,۰۰۰ تومان۱۴,۹۰۰,۰۰۰ تومان

کولیس چرخ دنده چیست ؟

کولیس چرخ دنده همانطور که در تصویر نشان داده شده است از دو ورنیه عمود بر یکدیگر تشکیل شده،که برای اندازه گیری ضخامت وتر دندانه چرخ دنده در دایره گام چرخ دنده استفاده میشود.
کولیس افقی ورنیه برای اندازه گیری ضخامت دندان چرخ دنده استفاده میشود.
عملکرد آن شبیه کولیس ورنیه خارجی است و کولیس عمودی ورنیه برای اندازه گیری فاصله از بالای دندان (دایره اضافه) تا دایره گام چرخ دنده استفاده می شود.
کولیس دارای انواع مختلفی است که یکی از پرکاربردترین نوع آن‌ها کولیس چرخدنده نام دارد. این ابزار همانگونه که از نام آن پیداست، برای بازرسی ابعاد مختلف چرخ دهنده ها به کار میرود.

مشخصات کولیس چرخدنده و کاربرد آن

از یک غلتک انگشت شصت برخوردار است که کار با آن را بسیار آسان مینمایند. همچنین بر روی بدنه آن دکمه‌هایی مانند خاموش، روشن، اینچ و میلی متر مشاهده میشوند. شما میتوانید از دکمه zero برای صفر کردن داده‌ها و اطلاعات این ابزار بهره ببرید. این کولیس نیز مانند بسیاری از ابزارهای اندازه گیری استانداردی که این روزها در بازار مشاهده میکنیم، از استیل ضد زنگ تولید شده است؛ بنابراین در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی مقاومت بالایی دارد.

با وجود اینکه این کولیس در دسته بندی ابزارهای ساده قرار میگیرد، اما دقت اندازه گیری آن بالای دو صدم میلی متر است و میتوان با خیال راحت از آن برای تعیین کوچک‌ترین و دقیق‌ترین اندازه ها استفاده نمود. معمولاً در صنایع مختلف از کولیس چرخدنده برای اندازه گیری چرخ دنده های بزرگ و اندازه گیری ضخامت دندانه در خط گام استفاده مینمایند.

این ابزار در ساختار خود دو ورنیه مستقل دارد که هر کدام از آنها لغزندگی مخصوص به خود را دارا میباشند، اما شاخه‌ها و فک‌های ثابت این ورنیه ها، از یک قطعه جداگانه ساخته شده است.

در صنایعی مانند فلزکاری، برشکاری، پزشکی، صنعت خودرو، مکانیک، نجاری و تراشکاری از این ابزار قدرتمند برای تعیین دقیق اندازه ها استفاده مینمایند. اصلی‌ترین کاربرد این ابزار برای اندازه گیری ابعاد و ضخامت دانه‌های چرخ دنده است و شما میتوانید اندازه های دقیق را توسط کولیس به اینچ و میلی‌متر تعیین کنید.

خرید و قیمت کولیس چرخدنده

برای خرید انواع کولیس چرخدنده با برند های مشهور و با کیفیت میتوتویو ، اینسایز ، آکاد و برندهای چینی مانند گوانگلو و رونیکس و اطلاع از بروزترین قیمت، ابزار های اندازه گیری به فروشگاه آنلاین ابزار سیار مراجعه نمایید.