تیغچه فرز

ماشینکاری CNC یک تکنولوژی تولید کم مصرف بسیار کاربردی است. زیرا سیستم های کنترل عددی کامپیوتری نیاز کمتری به نیروی انسانی و سطوح بالاتری از اتوماسیون را ارائه می دهند. یکی از این روش‌های ساخت خودکار، فرز CNC است. فرآیندی که طی آن برش های چرخشی مواد را حذف می کنند. در واقع فرزکاری روشی برای ساخت قطعات صنعتی است و مراکز فرز نه تنها برش را به صورت خودکار انجام می دهند، بلکه تعویض ابزار را نیز برعهده دارند. به عنوان مثال در طول فرآیند ایجاد یک محصول نهایی از یک بلوک فلزی، از ابزارهای مختلفی استفاده میشود. از جمله این ابزارها، استفاده از انواع تیغچه است که ما در ادامه به معرفی انواع تیغچه فرز خواهیم پرداخت.

تیغچه فرز چیست؟

در حقیقت تیغچه فرز (milling Cutter) ابزاری معمولا فولادی با قدرت زیاد است که با استفاده از آن می توانید به قطعات مختلف فرم و شکل بدهید تا به شکل دلخواه شما برسد. این کار به صورت برش و براده برداری صورت می گیرد.‌ حال اینکه هر یک از تیغچه های فرز به صورتی خاص این برش و براده برداری را به انجام‌ می رسانند.

انواع تیغچه فرز

 

تیغچه فرز انگشتی (END Mill)

تیغچه فرز انگشتی نه همیشه ولی معمولا کف صاف دارد. همچنین قادر به برش های گرد و شعاعی هستند. تیغچه های فرز انگشتی شبیه مته ها هستند، به این معنا که می توانند به صورت محوری برش دهند. اما مزیت تیغه فرز انگشتی در امکان برش جانبی نهفته است.

تیغچه فرز کف تراش (FACE Mill)

تیغچه های فرز کف تراش نمی توانند به صورت محوری برش دهند. در عوض لبه های برش همیشه در کناره های سر برش قرار دارند. همینطور دندانه های برش درج های کاربید قابل تعویض هستند که این باعث می شود طول عمر ابزار طولانی تر شود و کیفیت برش خوب حفظ شود.

تیغچه فرز توپی یا سرکروی (ball cutter)

تیغچه فرزهای توپی یا سرکروی دارای نوک برش نیمکره ای هستند. همینطور هدف آنها حفظ شعاع گوشه برای وجوه عمود بر هم است. با استفاده از این تیغچه می توانید به قطعه کار نفوذ کرده و آن را سوراخ کنید.

تیغچه اسلب یا پیشانی تراش (Slab Mill)

تیغچه اسلب یا پیشانی تراش از دسته تیغچه های قدیمی هستند که با ماشینکاری مدرن CNC سازگاری ندارند. بلکه هنوز هم با ماشین های فرز دستی برای تراشکاری سریع سطوح بزرگ استفاده می شود. همچنین به همین دلیل است که فرز دال اغلب فرز سطحی نامیده می شود. خود دال در یک موقعیت افقی بین دوک و تکیه گاه می چرخد.

تیغچه فرز چپ بر و راست بر (Side and Face Cutter)

تیغچه فرز چپ بر و راست بر، نسل قبلی تیغه فرز انگشتی است. برش های کنار و صورت دارای دندانه هایی در اطراف محیط و همچنین در یک طرف هستند. این باعث میشود تا عملکردی بسیار شبیه تیغچه های فرز انگشتی داشته باشند. با اینحال محبوبیت آنها در طول سال ها با پیشرفت های فناوری های دیگر کاهش یافته است.

تیغچه مدول دنده تراشی (Involute Gear Cutter)

کاربرد تیغچه مدول دنده تراشی برای دنده زنی و دنده تراشی است. این محصول یک ابزار برش ویژه براي فرز چرخ دنده های پیچ دار است. لذا به کمک آن میتوان برش های مختلفی برای تولید چرخ دنده ها در تعداد معینی از دندانه ها با دقت بالا ایجاد کرد.

تیغچه فرز تک تیغ (Fly Cutter)

این تیغچه فرز از یک بدنه مرکزی بزرگ تشکیل شده که یک یا دو قطعه ابزار را در خود جای داده است.‌ با اینحال عملکردی مشابه فرز کف تراش دارند. هر چند فرز های کف تراش برای برش با کیفیت بالا بهتر هستند، اما فلای کاترها ارزان تر هستند و قطعات برش اغلب در مغازه ها توسط یک تراشکار ساخته میشوند تا اینکه از فروشگاه ها خریداری شوند. از آنها معمولا برای تراشکاری سطوح با عمق کم استفاده میگردد.

تیغچه فرز توخالی (Hollow Mill)

تیغچه فرز توخالی اساسا برعکس تیغچه فرز کف تراش است. در اینجا قطعه کار به قسمت داخلی فرز وارد میشود تا یک قطعه استوانه ای بسازد. این تیغچه شکلی شبیه یک لوله ضخیم توخالی دارد.

تیغچه فرز انگشتی زبر (Roughing End Mill)

همانطور که از نام آن هم‌ پیدا است، این تیغچه یک تیغه فرز انگشتی با تفاوت جزئی است. این محصول تیغچه دارای تیغه های دندانه دار است که کمک میکند برش را سریعتر از تیغچه فرز انگشتی معمولی انجام دهید. همینطور قطعات فلزی برش خورده کوچکتر از حد معمول هستند و بنابراین راحت تر پاک میشوند. چندین دندانه به طور همزمان با قطعه کار در تماس هستند. این باعث کاهش صدا و لرزش میشود.

تیغچه چوب بری (Woodruff cutter)

تیغچه های چوب بری یا T از ابزارهای برش دارای دندانه های عمود بر قطر خارجی هستند تا شکاف های مناسبی برای کلیدهای چوبی یا روی یک شفت ایجاد کنند.

تیغچه رزوه ای (Thread Mill)

نام این ابزار تیغچه هر آنچه را که باید در مورد هدف آن بدانید بیان میکند. تیغچه رزوه ای برای تولید سوراخ های ضربه ای استفاده میشود. عملیات رزوه کاری معمولا بر روی تجهیزات حفاری انجام میشود. با اینحال استفاده از تیغچه رزوه ای پایدارتر است و محدودیت های کمتری در مورد محیط زیست دارد.

تیغچه ها از چه موادی ساخته می شوند؟

اصولا هر یک از انواع تیغچه های فرز برای اهداف مختلف تولید میشوند که به همین جهت از جنس ساخت های مختلفی تولید میگردند که عبارتند از:

فولاد کربن

از ارزانترین مواد در ساخت تیغچه های فرز است و  همچنان به همین خاطر ارزانی مورد استفاده قرار میگیرد. لذا از آنجائیکه فولاد کربن بسیار بادوام نیست، فقط برای عملیات با سرعت کم مناسب است. فولاد کربن در ۲۰۰ درجه سانتی گراد سختی خود را از دست می دهد. از اینرو نباید از سرعت بالا استفاده کرد تا دما افزایش نیابد.

فولاد پر سرعت

فولاد پرسرعت نوعی فولاد است که به آن چند عنصر آلیاژی اضافه شده است تا به نسبت فولاد کربن معمولی، پاسخ بهتری به گرما و سایش دهد. همچنین در حالی که چرخه عمر چنین ابزاری بالا می رود، هزینه آن نیز افزایش مییابد. این جنس ساخت در دمای ۶۰۰ درجه سانتیگراد سختی خود را از دست می دهد. بنابراین سرعت های فرز بالاتر برای این فولادهای ابزار مناسب است.

کاربید سیمانی

این ماده سخت تر از فولاد پر سرعت است، اما کیفیت چقرمگی آن چندان چشمگیر نیست. سختی بالاتر محافظت بهتری در برابر سایش ایجاد می کند. اما سطوح چقرمگی کمتر آن را کمی بیشتر مستعد ترک خوردن و خرد شدن میکند. دمای بالای استفاده تا ۹۰۰ درجه سانتیگراد است.

فرز سرامیکی

فرز سرامیکی نیز سخت تر از کاربیدهای سیمانی است. اما از نظر چقرمگی از بین می روند. هم اکسید آلومینیوم و هم نیترید سیلیکون برای تولید این ابزارها با خواص متفاوت استفاده میشود. ابزارهای فرز سرامیکی در صورت استفاده بر روی مواد سخت و در دمای بالا مستعد ترک خوردن هستند. بنابراین آنها واقعا برای تراشکاری فولادها مناسب نیستند. در غیر اینصورت عمر کوتاهی خواهند داشت.

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x